Kopia zapasowa komputera cz.1

Backup to podstawa

W dzisiejszych czasach dane są dla nas warte tyle samo, co przedmioty, a czasem nawet są cenniejsze. Im więcej pracy włożyliśmy w przygotowanie dokumentu, bądź im bardziej unikalne zawiera informacje, tym więcej dla nas znaczy. Inna sprawa, że istotne jest dziś dla nas nie tylko przywrócenie naszych danych do stanu sprzed awarii naszego komputera, ale również przywrócenie jego sprawności w jak najkrótszym czasie, a gdyby jeszcze posiadał dokładnie te same ustawienia i dokładnie takie oprogramowanie jakie na nim zainstalowaliśmy, to było by po prostu idealnie prawda? W tym celu spieszą nam z pomocą programy służące do wykonywania kopii zapasowych naszych danych, jak i całego systemu, oczywiście żaden z nich nie jest idealny, ale każdy może znaleźć coś dla siebie.
Kwestie tzw. backupu będę poruszał co pewien czas, zarówno będzie mowa o samym oprogramowaniu, jak i strategiach backupu.
Na ten artykuł wybrałem oprogramowanie służące do tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych danych, jak i całego systemu stacji roboczych i laptopów stworzone przez firmę Veeam Software. Produkt ten nazywa się Endpoint Backup, jak sama nazwa wskazuje obsługuje końcówki klienckie pod kontrolą systemu operacyjnego z rodziny Windows(minimum Windows 7 SP1). Rozwiązanie to jest w pełni darmowe, kopia może być wykonywana na zewnętrzny dysk USB lub dysk sieciowy np. domowy serwer NAS.
Oprogramowanie Veeam Enpoint Backup Free możemy pobrać ze strony firmy Veeam.

Klikamy w link „Veeam Endpoint Backup FREE”.


Następnie klikamy w pobierz bezpłatnie,


gdzie zostaniemy skierowani na stronę logowania i rejestracji. Jeżeli nie posiadamy konta możemy je utworzyć za pomocą firmowego konta, jeśli takowe posiadamy. eżeli nie to możemy skorzystać z możliwości zarejestrowania konta przy pomocy Google+, Facebook’a, lub Linkedin.


Następnie warto zapoznać się z licencją (niestety tylko w języku angielskim). Jeżeli wszystko się zgadza to akceptujemy klikając „ I agree”, a nastęonie klikamy „ Accept”, aby przejść dalej.


Po zaakceptowaniu umowy licencyjnej, ukaże się naszym oczom już od dawna upragniony przycisk POBIERZ, oczywiście klikamy pobierz, następnie zapisujemy archiwum zawierające instalację programu na dysku twardym. Archiwum oczywiście rozpakowujemy.


W katalogu rozpakowanym z archiwum powinien znajdować się tylko jeden plik, który uruchamiamy.


Następnie pojawi się prompt kontroli konta użytkownika z zapytaniem czy oby na pewno chcemy zezwolić na zmiany w systemie, jakie wprowadzi instalacja programu.


Jeżeli jakimś cudem nie mamy na pokładzie wymaganej wersji (.NET), zostaniemy zapytani czy oby przypadkiem byśmy nie chcieli , by to instalator Veeam Endpoint Backup za nas owego Framework’a pobrał. Kiedy klikniemy OK to w wielu wypadkach można pójść spokojnie na lunch, lub obejrzeć coś na Youtube, lub pośmiać się z memów, gdyż ten proces zwykle trochę trwa.


Oczywiście czytamy umowę licencyjną i klikamy „I Agree …”, a następnie Install i tu znowu proponuję iść zaparzyć kawę (wyjście na kawę nie dotyczy posiadaczy dysków SSD)


Jeżeli chcemy użyć jako cel kopi zapasowej zewnętrznego dysku USB, możemy go podłączyć teraz by skonfigurować napęd docelowy, na który będą zrzucane nasze kopie zapasowe. Jednak ja pominę ten krok, gdyż w tym artykule i jego kontynuacjach raczej skupimy się na tworzeniu backupów na dysku sieciowym.


Zaznaczamy „Skip this…” i klikamy Next.


Istotną sprawą jest wykonanie nośnika odzyskiwania, gdyż nośnik odzyskiwania umożliwi nam np. odtworzenie systemu wraz ze wszystkimi plikami w sytuacji, gdy system Windows już nie ma ochoty się uruchomić, lub gdy nasz dysk twardy udał się na zasłużoną emeryturę, a my chcemy odtworzyć szybko system na nowym dysku. Nośnik odzyskiwania jest niewielką dystrybucją Windows PE, która zawiera konsolę odzyskiwania Veeam Endpoint Backup + kilka innych przydatnych narzędzi. Najważniejsze jest to, że zawiera sterowniki, które sobie skopiował z naszego działającego systemu, dzięki czemu mimo tak minimalistycznego systemu dostaniemy dostęp do sieci i/lub obsługi urządzeń USB. Następnie odzyskamy dane oraz stan systemu zapisane w kopii zapasowej bez potrzeby ładowania sterowników z nośników zewnętrznych, co bywa czasem kłopotliwe w sytuacji trybu odzyskiwania dołączonego do nośników instalacyjnych systemu Windows. Zaznaczamy „Run Veeam Recovery Media creation wizard”, a następnie klikamy „Finish”.


Tutaj dostaniemy możliwość załadowania sterowników do naszej karty sieciowej oraz pozostałych sterowników obecnie zainstalowanych w naszym systemie. Również możemy załadować sterowniki dodatkowe, jeżeli takowych będziemy potrzebować.


Klikamy „ Next”, ja akurat stworzyłem obraz ISO zamiast nagrywać na fizyczną płytę, ponieważ mogę taki obraz ISO nagrać również na pendrive, lub mogę przechować w jakimś bezpiecznym miejscu, a potem wypalić w razie potrzeby na płytę.


Klikamy „Create” i znów mamy chwilę dla siebie, a jej długość zależy od wydajności maszyny, na której obraz nośnika odzyskiwania systemu jest tworzony i prędkości połączenia z dyskiem, na który owy obraz nagrywamy.

W tym momencie mamy stworzony, gotowy nośnik odzyskiwania systemu.

W takim razie zróbmy pierwszy backup.


W tacce systemowej szukamy ikony „Veeam” i klikamy na niej prawym przyciskiem myszy, następnie nakierowujemy kursor myszy na backup.


Następnie wybieramy „ Configure backup”.


Tutaj mamy wybór na jakim poziomie chcemy wykonać kopię zapasową tj:

– Cały komputer – jak nazwa wskazuje, ile dysków byśmy podłączonych nie mieli to Veeam i tak spróbuje je wszystkie zbackupować,
– Poziom woluminów – całe wybrane przez nas woluminy dyskowe są umieszczane w kopii zapasowej, czyli jeżeli mamy kilka partycji i na jednej mamy np. tymczasowe dane, których utrata nie będzie dla nas bolesna w żaden sposób i nie chcemy ich w naszej kopii zapasowej przechowywać, choćby ze względu na oszczędność miejsca na dysku docelowym, to możemy taki wolumin odznaczyć, zaznaczając pozostałe,
– Poziom plików – kopia wybranych plików.

My zrobimy kopię całego komputera i umieścimy ją na dysku sieciowym.


Wybieramy „Shared folder” i klikamy „Next”.


Klikamy przycisk „Browse”, (lub wklejamy ścieżkę UNC do docelowej lokalizacji naszego backupu).


Następnym krokiem będzie wskazanie katalogu, w którym nasz backup będzie przechowywany.


Następnie wprowadzamy nazwę użytkownika i hasło do udziału sieciowego oraz definiujemy z ilu dni będą przechowywane nasze kopie zapasowe. Gdy wszytko jest ok klikamy „Next”.


W tym oknie konfigurujemy harmonogram oraz ewentualne zdarzenia, które mają wywołać wykonanie kopii oraz ograniczyć częstotliwość backupu. Aby zakończyć klikamy „ Save”.


Aby zakończyć proces konfiguracji klikamy „Finish”, możemy też nakazać oprogramowaniu wykonanie pierwszej kopii zapasowej po kliknięciu „Finish”, aby to osiągnąć zaznaczamy pole „Run the job when I click Finish”.


W tym momencie kopia się wykonuje, a klikając w słupek zobaczymy szczegóły tego procesu.


Ten proces w zależności od ilości danych i prędkości naszego dysku zajmie adekwatną ilość czasu.


Obraz powyżej ukazuje ,że kopia zapasowa została wykonana.


Następnie klikamy na strzałkę wstecz.


Wracamy do ekranu głównego Veeam Endpoint Backup, gdzie możemy od nowa skonfigurować backup oraz możemy ręcznie wykonać kopię zapasową klikając w „Backup Now”. Dodatkowo mamy dostęp do ustawień aplikacji, wsparcia ze strony producenta oraz możliwość uaktualnienia programu.

Kopia wykonana, to może byśmy coś zepsuli?


Teraz przykładowo usuniemy sobie mój katalog Profwiz3.


O NIE !!! Katalog Profwiz3 został usunięty .Co poczniesz?!?!?! Co poczniesz ?!?!?! Co poczniesz ?!?!?!


Teraz w tej sytuacji musisz kliknąć prawym klawiszem na ikonę Veeam Endpoint Backup znajdującej się w tacce systemowej i tym razem wybierzesz „restore” a następnie ze względu na to, że to tylko jeden katalog wybierzesz „ Individual files”.


Tutaj powyżej widzimy punkty odtwarzania, do których możemy przywrócić zarówno cały system, jak i pojedyncze pliki lub katalogi. Zaznaczamy punkt przywracania i klikamy „Next”, a w następnym oknie klikamy „ Open”.


W tym oknie wybieramy katalog, który zamierzamy odzyskać.


Tutaj mamy do wyboru czy odzyskiwanym plikiem chcemy nadpisać poprzednią wersję tego pliku, o ile odzyskiwany plik już istnieje. Możemy również zachować istniejącą wersję pliku mimo odzyskania, jak również możemy skopiować ten plik, lub folder do wskazanej przez nas lokalizacji.


Zadanie wykonane na 5 z plusem:)

W następnym artykule pomówimy trochę o odzyskiwaniu całego systemu po awarii i do tego celu również użyjemy programu Endpoint Backup.

Dodaj komentarz